Giyilebilir Teknoloji İle Sanayide Seri Üretim Araştırması

Uludağ Üniversitesi ve Tofaş, Endüstri 4.0 kapsamında çok faydalı bir proje için bir araya geldiler. Arttırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik gibi yeni teknolojilerin faydalarının araştırılması ve hangi endüstriyel alanlarda kullanılabileceği konusunda uygulamalı testler gerçekleştirilecek. Türkiye için teknoloji ve bilim alanlarında atılmış en güzel adımlardan biri olarak görüyorum.


Tofaş için önceki yıllarda arge projesi olarak hazırladığımız ve WCM (World Class Manufacturing) sunumlarında adından söz ettirmeyi başarmış AGİLO projemizin devamı niteliğinde olan ve proje kapsamında yazılımsal geliştirmelerin yine tarafımızdan yapılması istenen bu projede yer almak oldukça gurur verici.

”Otomotiv İmalatında Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü Kullanımının Bilişsel Yüke Etkisinin Araştırılması” adlı TÜBİTAK 1001 Projesi başlıyor.

Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Tülin Gündüz, Acıbadem Üniversitesi’nden Nörolog Doç. Dr. Özlem Taşkapılıoğlu ve TOFAŞ Üretim Teknolojileri Müdürlüğünden Necdet Barışıker `in yer aldığı bir proje toplantımızda, projenin birincil amacının AGİLO projesinden farklı olarak endüstri alanındaki süreci iyileştirmek yerine bu süreçte operatörlerin beyin aktivitelerinde yaşanan deformasyonların minimum düzeye indirgenmesi amaçlandığı anlatılmıştı.


Kasım 2018 ilk haftası itibariyle aktif uygulamaya geçirdiğimiz proje içeriğinde yine AGİLO projemizdeki gibi Sony`nin SmartEyeGlass gözlüğü kullanılıyor. Çeşitli araç parçalarının bulunduğu kasaları tanımlamak için yerleştirdiğimiz QR kodlar gözlük tarafından okunarak, hangi kasadan parça alması gerektiğiyle ile ilgili bilgilendirme operatörün gözüne yansıtılıyor. Operatör bu bilgilendirmeyi gördüğünde beyin fonksiyonlarının nasıl çalıştığı, karar verme ve hata yapma süreçlerinde bilgilendirmenin ne kadar faydalı olabileceği, Nöroergonomi kullanılarak okunup, analiz edilebilir bilimsel verilere dönüştürülüyor.


Uludağ Üni.

Endüstri Müh. , Kaynak

KATEGORİ

Tofaş , Uludağ Üni. , Sony